Anioł Pański: zachęta do odważnego “tak” Jezusowi

“Muszę jeszcze przejść szkołę cierpliwości” – powiedział Papież w południe wiernym 23 sierpnia pokazując wyleczoną rękę, która choć uwolniona z gipsu, wciąż jeszcze pozostaje, jak stwierdził, „leniwa”. Rozważanie poprzedzające Anioł Pański w Castelgandolfo Benedykt XVI poświęcił problemowi wiary, jaki wyłania się z czytań mszalnych obecnej niedzieli.

„Witam Polaków. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi do swoich uczniów: „pośród was są tacy, którzy nie wierzą” (J 6, 64). W Roku Kapłańskim prośmy w modlitwie, by kapłani, którzy wzorem Piotra i Apostołów uwierzyli i poznali, że Chrystus jest Świętym Boga (por. J 6, 69), świadectwem swego życia umacniali wiarę wątpiących. Niech wszyscy dzięki ich posłudze doznają łaski nawrócenia i odnowy ducha. Życzę wszystkim dobrej niedzieli”.

Centralne pytanie, jakie dziś stawia Jezus, brzmi: „Czy i wy chcecie odejść?”. Jak stwierdził Papież, jest to rodzaj prowokacji, przed którą stają ludzie każdej epoki.

„Także dziś wielu «gorszy się» paradoksem chrześcijańskiej wiary – powiedział Benedykt XVI. – Nauczanie Jezusa wydaje się «twarde», zbyt trudne do przyjęcia i wprowadzenia w czyn. A więc jedni je odrzucają i odchodzą od Chrystusa; inni starają się «dostosować» to słowo do obowiązujących mód, pozbawiając je pierwotnego znaczenia i wartości. «Czy i wy chcecie odejść?». Ta niepokojąca prowokacja rozbrzmiewa w sercu i oczekuje od każdego osobistej odpowiedzi. Jest to pytanie skierowane do każdego z nas. Jezus bowiem nie zadowala się powierzchownym i formalnym uczestnictwem. Nie wystarczy Mu też pierwsze, entuzjastyczne opowiedzenie się przy Nim. Przeciwnie, zależy Mu na tym, byśmy mieli z Nim udział na całe życie, wraz z myślą i wolą. Naśladowanie Go napełnia serce radością i nadaje pełny sens naszemu istnieniu, choć jednocześnie niesie ze sobą trudy i wyrzeczenia, ponieważ bardzo często jest to droga pod prąd” – stwierdził Papież.

Benedykt XVI zachęcił wiernych, by na wzór św. Piotra dawali odważną odpowiedź Chrystusowi, świadomi własnych słabości, ale i mocy Ducha Świętego działającego w bliskości z Jezusem. Wiara – zaznaczył Papież – jest Bożym darem wobec człowieka, który dzięki niej jest jednocześnie wolny i całkowicie oddany Bogu.

Pozdrawiając pielgrzymów Ojciec Święty zwrócił się w pierwszym rzędzie do uczestników Mityngu Przyjaźni między Narodami. Nawiązał przy tym do tegorocznego tematu spotkania oraz encykliki Caritas in veritate. Życzył, aby mityng w Rimini przyczynił się do zrozumienia, że „poznanie nie jest aktem tylko materialnym, ponieważ… w każdym poznaniu i w każdym akcie miłości dusza człowieka doświadcza czegoś «więcej», co podobne jest bardzo do otrzymanego daru, do wyżyn, do których czujemy się podniesieni” – zaznaczył Papież.

tc/ rv
http://www.oecumene.radiovaticana.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s