Papież o roli sakramentu pojednania

Na znaczenie sakramentu pojednania we współczesnym świecie wskazuje Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników Włoskiego Tygodnia Liturgicznego. Spotkanie organizowane przez Krajowe Centrum Liturgiczne rozpoczęło się przedwczoraj w Barlettcie w Apulii odczytaniem listu, który w imieniu Papieża wystosował watykański sekretarz stanu. Nawiązuje on do tematu obrad: „Celebrować miłosierdzie. «Pojednajcie się z Bogiem»” (2Kor 5,20).

Kard. Tarcisio Bertone wskazuje na ogromne znaczenie, jakie Tygodnie Liturgiczne miały dla wprowadzania w życie soborowej odnowy liturgicznej oraz dla jej zrozumienia. Przypomina też słowa Benedykta XVI na temat wagi sakramentu pojednania w naszych czasach. Papież wskazuje na konieczność formowania sumień, ponieważ, jak zaznacza, wraz z zanikaniem poczucia grzechu jednocześnie wzrasta poczucie winy, które świat stara się zagłuszyć i wyeliminować sobie właściwymi środkami. Jednocześnie Papież przypomina, że w odkryciu i zrozumieniu tajemnicy sakramentu pojednania może pomóc kierownik duchowy. Zachęca jednocześnie kapłanów, by byli mądrymi i świętymi wychowawcami sumień.

Włoski Tydzień Liturgiczny odbywa się już po raz 60. W ciągu minionych lat starano się zgłębiać liturgię tak, by pomagała ona w umacnianiu wspólnoty kościelnej. Stąd analizowano nie tylko np. tajemnicę Paschy czy Eucharystii i innych sakramentów, ale także związek liturgii z konkretnym życiem, kulturą, muzyką czy sztuką. Spotkanie w Barlettcie zakończy się 28 sierpnia.

bz/ rv

http://www.oecumene.radiovaticana.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s