Jasnogórskie dożynki – ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony

Cudowny Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej (Częstochowskiej)Na Jasnej Górze 6 września odbyło się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. W dożynkach udział wzięło ok. 40 tys. przedstawicieli polskiej wsi, a także prezydent Lech Kaczyński i minister rolnictwa Marek Sawicki. Delegacje rolników złożyły wieńce żniwne i płody ziemi, dziękując za tegoroczne zbiory.

Podczas uroczystej sumy, mówiąc o trudnej sytuacji polskiego rolnictwa bp Jan Styrna apelował o długofalową krajową politykę rolną, byśmy w przyszłości nie byli skazani na dyktat z zewnątrz, a w razie zachwiania się pokoju pozostali bez żywności. „Potrzebna jest ochrona ojczystego rolnictwa w pseudo-rynku unijnym i światowym” – powiedział delegat episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników. Wzywał, abyśmy nie zazdrościli ludziom wsi tzw. dopłat, bo „skutecznie je niwelują wzrastające koszty produkcji rolnej oraz unijne warunki działania, wciąż krzywdzące dla tych, którzy do Unii wprosili się później” – kontynuował bp Styrna.
płody ziemi z parafii Chrząszczyce
Duszpasterz przestrzegał rolników, że rosnące możliwości technologiczne, oprócz prawdziwego dobra, niosą też zagrożenia, a ziemia nie jest tylko dla naszego pokolenia. W imieniu narodu za polski chleb podziękował prezydent: „Polskim rolnikom, którzy żywią i bronią, za chleb, w imieniu polskiego narodu, dziękuję”.

Dożynkom towarzyszyły: Krajowa Wystawa Rolnicza, kiermasze, sympozja i przeglądy twórczości ludowych zespołów.

I. Tyras, Jasna Góra

http://www.oecumene.radiovaticana.org

http://www.jasnagora.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s