Episkopat Brazylii o klauzuli sumienia

brazylia - Pomnik Chrystusa ZbawicielaPrezydium episkopatu Brazylii ogłosiło deklarację o klauzuli sumienia jako podstawowym prawie człowieka. Chodzi o możliwość sprzeciwu, aby móc postępować zgodnie ze swoim sumieniem czy wyznawaną wiarą, zwłaszcza w kwestii ochrony życia. Biskupi wyrazili również oburzenie z powodu zabójstwa włoskiego misjonarza pełniącego posługę wśród biednych w Manaus.

Biskupi w ogłoszonej deklaracji odwołują się do soborowej Konstytucji o Kościele we współczesnym świecie Gaudium et spes, która odkreśla sumienie, jako tabernakulum człowieka, w którym odbywa się spotkanie z Bogiem i gdzie słyszy się Jego głos.

Nawiązując do aktualnej rzeczywistości brazylijskiej episkopat zauważa występujące w niej różne koncepcje odnośnie człowieka i jego godności. Często ten, kto broni życia i promuje sprawiedliwość spotyka się ze sprzeciwem lub oporem. W takich przypadkach, kierowani ideałem chrześcijańskim nie możemy ulegać jakiejkolwiek formie nacisku lub ostudzać nasz zapał wobec trudności, jakie ciągle napotykamy – podkreślają biskupi.
brazylia _ mapa - Brazylia jest ponad 25 razy większa od Polski i przykryłaby swoją powierzchnią całą Europę. Obecni mieszkańcy Brazylii to niemalże połączenie wszystkich ras świata, no może z wyjątkiem Eskimosów i Chińczyków.
Pasterze Kościoła przypominają podstawową prawdę o tym, że „każdy człowiek ma prawo wyrażać sprzeciw wszędzie tam, gdzie występuje nieposzanowanie wymagań moralnych, podstawowych wartości etycznych czy też wyznawanej wiary. Dlatego też nikt z tego powodu nie może być ukarany lub zmuszany do działania niezgodnego z tym, co wyraża jego sumienie. W pewnych okazjach z głęboką determinacją należy powiedzieć: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5, 29) – z naciskiem podkreślają brazylijscy biskupi.

Z. Malczewski TChr, Brazylia
http://www.oecumene.radiovaticana.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s