Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego o groźbie destabilizacji Europy

We Włoszech nie słabnie oburzenie decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, uznającego obecność krzyży w szkołach publicznych za naruszenie demokracjiKrytycznie o wyroku sądu europejskiego zakazującego wieszania krzyży w szkołach włoskich wypowiedział się oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego przy strukturach Unii Europejskiej, igumen Filaret Buliekow. Według niego wyrok taki może „zdestabilizować Europę”.

„Europa może doświadczyć społecznej destabilizacji w związku z nasileniem się nastrojów sprzeciwu związanych z tym problemem. W tym przypadku nowym czynnikiem niestabilności może stać się interpretacja praw człowieka przez sąd europejski” – powiedział o. Filaret. Uważa on, że trybunał w Strasburgu wyrządził poważną szkodę koncepcji praw i wolności człowieka. Zgodnie z jego słowami wyrok sądu europejskiego ukazał „głęboki kryzys w pojmowaniu obrony praw ludzkich”. Ujawnił procesy zachodzące w Europie w ostatnich latach, usprawiedliwiające prawnie zjawiska i wydarzenia, takie jak np. wyłączenie z preambuły eurokonstytucji wzmianki o chrześcijańskich korzeniach Europy.

„Sąd w Strasburgu stworzył skrajnie niebezpieczny precedens. Dzisiaj domagają się zdjęcia krzyży ze ścian szkolnych w krajach kultury katolickiej. Jutro zażądają usunięcia chrześcijańskich znaków z historycznej, państwowej symboliki krajów europejskich. W pełni możliwym okażą się czasy, kiedy stosując podobną argumentację wysunie się żądanie usunięcia krzyży z tysięcy europejskich świątyń” – przestrzegł oficjalny przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego przy strukturach UE.

W. Raiter. Moskwa

http://www.oecumene.radiovaticana.org

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s