Ukraina: sądowa walka o kościół w Dniepropietrowsku z oligarchą w tle – Radio Watykańskie

Katolicy z Dniepropietrowska apelują o modlitewne wsparcie ich walki o ostateczny zwrot kościoła św. Józefa. Mimo wyroku pierwszej instancji z 10 sierpnia 2009 r., który po 18 latach starań przyznał prawo własności kościoła parafii, amerykańska firma Dugsbery Inc. nie zamierza zrezygnować ze swych roszczeń. O tym, że stawka w grze jest wysoka, świadczy chociażby fakt, że wynajęła jednego z najlepszych, a co za tym idzie najdroższych amerykańskich adwokatów. Firma, należąca do byłego premiera Ukrainy Pawła Łazarenki, chce rozebrać kościół i wybudować na jego miejscu dochodowy biurowiec.

Rozprawa, na której ma zostać unieważniony wyrok sądu w Dniepropietrowsku, odbędzie się 26 listopada w Najwyższym Sądzie Gospodarczym w Kijowie. Jej wynik zadecyduje, albo o ostatecznym przyznaniu kościoła wspólnocie parafialnej, albo oznaczać będzie początek kolejnej prawnej batalii o zwrot kościoła. Tymczasem wierni przygotowują się do obrony świątyni. Ustawili namioty, w których śpią, a okna kościoła wzmocnili dodatkowymi kratami. Obawiają się bowiem najścia ze strony ludzi ukraińskiego oligarchy. Już wcześniej napadali oni na katolików, podpalali kościół, niszczyli jego dach i demolowali wnętrze. W intencji sprawiedliwego wyroku trwa też nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. O modlitewne wsparcie katolicy z Dniepropietrowska apelują do wszystkich ludzi dobrej woli.

„Widzimy, że nasi oponenci i firma Dugsbery Inc., za którą stoi były premier Ukrainy Paweł Łazarenko, nie chcą zrezygnować z tego kościoła i trwa walka – mówi o. Błażej Suska, wiceprowincjał kapucynów na Ukrainie. – Mamy poczucie niebezpieczeństwa. Przy obecnych skorumpowanych sądach Ukrainy sytuacja może się skomplikować. Stąd mój apel o modlitwę w intencji sprawiedliwego wyroku”. Jak informuje o. Kazimierz Guzik OFMCap, proboszcz parafii św. Józefa w Dniepropietrowsku, „wierni podjęli trzydniową modlitwę od rana do wieczora przed Najświętszym Sakramentem. W tym kościele bez dachu dzień przed rozprawą cała parafia będzie pościć o chlebie i wodzie, i całą noc czuwać na modlitwie o zwycięstwo prawdy w sądzie”.

Na fasadzie kościoła w Dniepropietrowska widnieje transparent przypominający, że świątynia należy do Boga. Jest to aluzja do bezprawnych działań premiera Łazarenki. Będąc w 1998 r. u władzy, bezprawnie sprzedał on teren kościoła samemu sobie, używając jako podkładki fikcyjnej firmy zarejestrowanej w Ameryce.

Radio Watykańskie

http://catholic-dp.org.ua/pol/ 

Rzymsko-katolicka parafia sw. Jozefa w Dniepropietrowsku

Strona Stowarzyszenia Papaboys w Polsce

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s