USA: dialog katolicko-żydowski

Prozelityzm, rozumiany jako przymuszanie do konwersji bądź manipulacja, jest wypaczeniem autentycznego świadectwa wiary. Czytamy o tym w komunikacie końcowym po jesiennej sesji dialogu katolicko-żydowskiego, prowadzonego przez amerykański episkopat i Krajową Radę Synagog w USA. Jej tematem było pojęcie dialogu i świadectwa w perspektywie obu tradycji religijnych. Strona żydowska stwierdziła, że w judaizmie świadectwo ma o wiele mniejsze znaczenie niż w chrześcijaństwie. Formę świadectwa ma jednak zachowanie szabatu, które przypomina o stworzeniu świata przez Boga.

W obradach wiele miejsca poświęcono też nocie amerykańskiego episkopatu z 18 czerwca. Stwierdza się w niej m.in., że „chociaż udział chrześcijan w dialogu międzyreligijnym normalnie nie łączy się z otwartym zaproszeniem do chrztu i przystąpienia do Kościoła, to jednak chrześcijanin uczestniczący w dialogu zawsze daje świadectwo naśladowania Chrystusa, do którego z zasady wszyscy są wezwani”. Strona żydowska przedstawiła swoje zastrzeżenia do tej noty. Z kolei przedstawiciele amerykańskiego episkopatu wyrazili zaniepokojenie trudną sytuacją chrześcijan w Izraelu i na terytoriach okupowanych.

Na spotkaniu mówiono również o zapowiedzianej wizycie Benedykta XVI w rzymskiej synagodze. Z wydarzeniem tym obie strony wiążą wielkie nadzieje.

kb/ rv

http://www.oecumene.radiovaticana.org

Strona Stowarzyszenia Papaboys w Polsce

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s