Spotkanie Benedykta XVI z ubogimi Rzymu w ośrodku Caritas na stacji Termini

Człowiek potrzebuje nie tylko materialnego pożywienia i pomocy w trudnościach, ale także musi wiedzieć kim jest oraz poznać prawdę o sobie i swojej godności. Mówił o tym Benedykt XVI odwiedzając w niedzielne przedpołudnie ośrodek Caritas przy stacji kolejowej Termini w centrum Rzymu. Schronisko istnieje od 23 lat jako wspólne przedsięwzięcie Kościoła, włoskich kolei i władz miejskich przy współpracy państwa, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych. Poza noclegownią dla bezdomnych działa tam stołówka oraz przychodnia. Ojciec Święty wyraził uznanie dla współpracy różnych sektorów społecznych w tym tak ważnym dla Wiecznego Miasta dziele miłosierdzia, będącym zarazem znakiem wrażliwości na potrzeby najuboższych.

„Poprzez gesty, spojrzenia i słowa tych, którzy tu służą, wielu ludzi namacalnie doświadcza, że ich życie jest strzeżone przez Miłość, którą jest Bóg i dzięki temu widzą swoje znaczenie i ważność – powiedział Ojciec Święty. – Ta głęboka pewność rodzi w sercu człowieka mocną i jasną nadzieję, która daje odwagę postępowania drogą życia, mimo porażek, trudności i prób, które jej towarzyszą” – mówił Papież.

Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego obecnie „Europejskiego roku walki z biedą i wykluczeniem społecznym”. Zachęcił wszystkich, zwłaszcza odpowiedzialnych za życie publiczne, do budowania „przyszłości godnej człowieka”, gdzie motywem rozwoju byłaby miłosierna miłość. W świecie zdominowanym przez logikę zysku należy ukazać podstawową wartość daru i darmowości w budowaniu relacji międzyludzkich. Taką szkołą miłosiernej miłości jest właśnie ośrodek Caritas przy stacji Termini.

„Ufam, że realizujące się tu owocne współdziałanie rozciągnie się także na inne obszary naszego miasta, w szczególności na dzielnice, które mocniej doświadczają kryzysu gospodarczego i gdzie jest większe ryzyko wykluczenia społecznego – zachęcał Papież. – Służąc osobom przeżywającym trudności Kościół kieruje się wyłącznie pragnieniem wyrażenia swej wiary w tego Boga, który jest obrońcą ubogich i kocha każdego człowieka ze względu na to kim jest, a nie dlatego, co posiada czy robi. Kościół kroczy przez dzieje ze świadomością, że obawy i potrzeby ludzi, szczególnie ubogich i cierpiących, dotyczą również uczniów Chrystusa. Dlatego respektując własne zadania państwa Kościół angażuje się, aby każdej ludzkiej istocie zapewniono to, co się jej należy – powiedział Ojciec Święty.

Podczas wizyty Benedykt XVI otrzymał od podopiecznych i wolontariuszy z ośrodka przy dworcu Termini krucyfiks pochodzący z kościoła św. Piotra w Onnie – miejscowości, która najbardziej ucierpiała podczas ubiegłorocznego trzęsienia ziemi w Abruzji. Znaleziony pod gruzami zabytkowy krzyż został odrestaurowany i powróci na swe pierwotne miejsce, gdy świątynia zostanie odbudowana.

W ośrodku, który odwiedził Benedykt XVI wsparcie otrzymują także cudzoziemcy. Noclegownia nosi imię pierwszego dyrektora rzymskiej Caritas ks. Luigiego Di Liegro, który na początku lat 80. z ogromnym poświęceniem udzielał m.in. pomocy fali polskich uchodźców, przybyłych do Włoch po stanie wojennym. Noclegownia dysponuje 190 miejscami, ale w okresie zimowym przyjmuje, co najmniej 240 osób. Ze stołówki korzysta codziennie 500 osób, zaś w przychodni w ciągu ostatnich dwóch lat specjaliści udzielili różnego rodzaju pomocy medycznej aż 20 tysięcy razy.

tc/rv

Radio Watykańskie

Strona Stowarzyszenia Papaboys w Polsce

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s